Oficiální měnou na Kapverdských ostrovech je kapverdské escudo (ECV). Vyměnit si ho na Kapverdách můžete v jakékoli bance, ve směnárně nebo ve vašem hotelu. Escudo je pevně vázáno na aktuální stav eura, a to v poměru 1EUR = 110 ECV.
Kromě escud můžete na Kapverdských ostrovech platit:
Ceny jsou na Kapverdských ostrovech o něco vyšší než na pevnině, veškeré zboží (kromě toho, co jsou lidé na zdejších ostrovech schopni vyprodukovat) se sem totiž musí dovážet. To znamená že od balené vody přes některé druhy ovoce a zeleniny až po prostředky na hygienu se vše musí kupovat v Evropě či Jižní Americe a na ostrovy dovážet.
Orientační ceny na Kapverdských ostrovech:
Ceny vzhledem k tomu, že se z Kapverdských ostrovů stává velice oblíbená destinace bohatých Evropanů i Američanů, za poslední roky značně stouply, ale pořád se nemusíte bát, že byste se kvůli dovolené na Kapverdách museli v průběhu roku jakkoli omezovat.
Pokud si v rámci své dovolené na Kapverdských ostrovech zakoupíte all inclusive, nebudete muset řešit nakupování ničeho jiného, než suvenýrů a drobností pro vaše blízké.
Kapverdské produkty můžete nakoupit:
v hotelovém “butiku” (středně drahá varianta)
u pouličních prodavačů (dražší, ale můžete cenu usmlouvat)
v kamenném obchodě (lepší výběr, přiměřené ceny)
na tržišti (široký výběr, dobré ceny, možnost smlouvání)
Pokud si chcete přivézt z Kapverd něco opravdu typického, zaměřte se na kávu, víno, grogue, ručně tkané látky, sůl a keramiku. Oblíbené jsou také šperky z mušlí a lastur. Dejte si ale pozor, abyste nenakoupili zboží vyrobené z želvoviny nebo z chráněných korálů. Jejich prodej je nezákonný a tyto produkty patří do přírodního bohatství Kapverdských ostrovů, které se nesmí vyvážet.
Jídlo a pití seženete:
na trhu
v baru či restauraci
v kamenném obchodě
u pouličních prodavačů
v supermarketu
Záleží jen na vás, jestli si uděláte delší cestu do levnějšího supermarketu, nebo nakoupíte dražší potraviny u nejbližšího pouličního prodavače. Nezapomeňte ale vždy zakoupené potraviny omýt (pokud nejsou balené v neprodyšném obalu) a pokud nejste zvyklí na exotickou stravu, experimentujte opatrně, ať si nepřivodíte žaludeční potíže.
Otevírací doba se pohybuje zhruba od 8 do 12 a od 14 do 18 hodin u obchodů, od 8 do 15 hodin nepřetržitě u bank. Obchody i úřady mají v neděli a během státních svátků zavřeno, většina jich zavírá už v pátek brzy odpoledne a přes víkend funguje jen malá část. Restaurace zpravidla otvírají kolem 19. hodiny a zavírají před půlnocí. Kromě velkých měst (Mindelo, Praia) a vytížených destinací (Santa Maria) tak nemůžete nikde počítat s bujarým nočním životem.
Stejně jako ve většině ostatních zemí, jejichž příjem je založen hlavně na cestovním ruchu, je i na Kapverdských ostrovech dobrým zvykem dávat zaměstnancům hotelů a restaurací spropitné. To se pohybuje kolem 10 % z celkové částky, kterou jste utratili. Pokojské, uklízečky a nosiče zavazadel potěší jakákoli částka, kterou jim za jejich služby věnujete.