Sao Nicolau je jeden z nejzajímavějších ostrovů, i když na něm žije pouhých 13 tisíc obyvatel a jeho rozloha nepřekračuje 343 km2. Okraje ostrova jsou tvořené převážně suchými kamenitými oblastmi, vnitrozemí ale ukrývá nádherné úrodné údolí, ve kterém se pěstuje kukuřice, fazole, cukrová třtina a banány. Nehostinné podmínky vyhnaly z východní části ostrova téměř všechny obyvatele, zůstaly tu už jen dvě obydlené vesnice jako připomínka starých časů - Juncalinho a Carrical.
Hlavním městem Sao Nicolau je Ribeira Brava, ležící uprostřed ostrova. Původně sídlili první obyvatelé na pobřeží, jako na většině z Kapverdských ostrovů, ale kvůli nájezdům pirátů si nakonec našli bezpečnější domov dál od rizikových vod. Návštěvníci Ribeira Brava si mohou nejen prohlédnout centrum a vychutnat pravou kapverdskou pohostinnost, ale mají možnost využít toto město také jako výchozí bod pro své cest po okolí, třeba do vesnic Calejao, Queimadas nebo Cachaco. Výhled z horských silniček a stezek je tu neopakovatelný a dá se jen těžko popsat slovy.
Blízko hlavního města se nachází také nejvyšší vrchol ostrova Monte Gordo (1312 m.n.m.) a stejnojmenný přírodní park, kde žijí desítky vzácných endemických druhů. Vyrazit se dá i na jihozápad do přístavního městečka Tarrafal nebo opačným směrem do vyhlášené oblasti s dračími stromy. Tito staletí velikáni jsou místními využíváni jednak jako barvivo do oblíbené pálenky grogue, jednak jako anestetikum v případě mírných bolestí.
I když se Sao Nicolau nehodí příliš na koupání a povalování na plážích, aktivit si tu návštěvníci užijí dost. Cyklovýlety, horské výšlapy, sportovní rybaření, pozorování ptáků a delfínů nebo projížďky na koních jsou ty nejoblíbenější z nabízených aktivit. I pár pláží se tady najde, ty na západě ostrova s černým pískem jsou navíc vyhledávané pro své léčivé účinky, které zmírňují projevy artritidy.
Největší událostí roku je na Sao Nicolau únorový karneval. První den jsou účastníci rozděleni do dvou soupeřících skupin, které tančí a zpívají cestou do centra města. Oslavy trvají celou noc, po dopoledním spánku pak pokračují zase další den až dlouho do příští noci. Po dni odpočinku přichází závěrečný den oslav. I když celý karneval trvá pouhé tři dny, přípravy na něj zabírají jeho účastníkům celý zbytek roku. Zejména výroba nákladných kostýmů je propracovaná do nejmenších detailů. Pokud tedy budete mít možnost, určitě se vydejte na Sao Nicolau v únoru. Odvezete si odsud nezapomenutelné zážitky a úžasný dojem z kapverdské spontánnosti a radosti ze života.