Fogo je nejmladší z Kapverdských ostrovů a dokladem toho je i poslední činná sopka na ostrovech, Pico de Fogo (2 829 m.n.m.), která naposledy soptila roku 1995. Ačkoli její přítomnost a stálá aktivita způsobují obyvatelům nemalé problémy, když se musí čas od času z ostrova evakuovat, úrodná lávová půda a výhled na fascinující vrchol stoupající až do mraků jsou důvody, které tu všechny stále drží. A jsou to také důvody, které lákají na ostrov každoročně stovky turistů.
Díky rozloze 476 km2 je Fogo druhým největším ostrovem v oblasti a také na něm leží nejvyšší vrchol celého souostroví, již zmiňovaný Pico do Fogo. Celkově je profil ostrova značně hornatý a láká hlavně vyznavače pěší turistiky a horských kol. Pod strmým vrcholem Pico do Fogo se rozkládá úrodné údolí Cha das Caldeiras, ve kterém objevíte opuštěné portugalské farmy a obrovské plantáže všech možných plodin. Převažují banány, papája, kešu ořechy a káva, ale najdete i eukalyptové háje a vinice. Vinnou révu sem dovezl v 19. století francouzský vévoda z Montrondu a dnes je víno spolu s kávou největším vývozním artiklem ostrova. Velice oblíbené jsou také ručně tkané látky, které tu mají dlouhou tradici.
Na Fogu se nejen pořádně projdete, ale také se tu dobře najíte. Grilovaný humr, plody moře na sto způsobů, filet z čerstvého tuňáka - jako na ostatních ostrovech, i tady je kuchyně založena hlavně na úlovcích z moře. Dopřát si ale můžete i lahodné dezerty a evropská či americká jídla, jako jsou hamburgry a sandwiche.
Budete-li mít možnost navštívit Fogo na konci dubna, určitě neváhejte. V té době se tu koná Bandeira de Sao Filipe, jeden z největších festivalů na ostrově, při kterém se tančí, zpívá, ochutnává a v rámci kterého jsou pořádány také koňské závody. Další velkou událostí je každoroční oslava patronky ostrova Concelho dos Mosteiros, která se koná vždy 13. května. I při téhle příležitosti si užijete spoustu tradiční hudby, tanců a barevných průvodů.