Možná to tak při prvním pohledu z letadla na písčitý Sal a Boa Vistu nevypadá, ale Kapverdské ostrovy ukrývají neskutečné přírodní bohatství. Žijí tu celé desítky vzácných živočišných a rostlinných druhů, které nenajdete nikde jinde na světě - tzv. endemité. Navíc řada z nich v množství několika set posledních kusů, které jsou už jen krok od vyhynutí. I proto se kapverdská vláda snaží vytvářet na ostrovech chráněné zóny, kde by mohly ohrožené druhy bez obav žít a množit se.
Mimo zajímavých rostlin, jako jsou dračí stromy na Sao Nicolau nebo tamaryškové palmy v oázách na Boa Vistě, tu najdete spíše kamenité hory a občasná zelená údolí či plantáže s maniokem, cukrovou třtinou nebo banány.
O poznání zajímavější je živočišné bohatství Kapverdských ostrovů. Nejvíce si tu užijí milovníci ptáků, protože tu žije hned několik desítek vzácných druhů, které lze pozorovat v jejich přirozeném prostředí. Asi nejznámější je kapverdský skřivan (raso lark), který míval rozsáhlé kolonie právě na malém ostrůvku Raso. K němu a k sousednímu ostrůvku Branco se na rybářských lodích nechávají dovézt nadšení ornitologové, aby tu sledovali hnízda posledních ohrožených jedinců.
Nejvíce fascinující je ale podmořský život. Ve vodách okolo Kapverdských ostrovů najdete přes šest set druhů nejrůznějších ryb a mořských živočichů. Můžete tu pozorovat delfíny, velryby, ale i některé druhy žraloků, korály a mnoho dalšího. Velkým lákadlem jsou také ohrožené želvy - karety, které na mnohým kapverdských plážích kladou svá vejce do vyhřátého písku. Na ostrovech najdete i řadu cestovních kanceláří, které se specializují právě na pořádání výletů za pozorováním želv.
Pokud jde o historii, rozhodně nečekejte příval památek jako ve starověkém Řecku nebo v Egyptě. Řada vesnic a měst tu sice stojí už několik set let, ale kromě barevných koloniálních domů, jednoduchých kostelů a správních budov vystavěných podle evropského vzoru toho tady moc nenajdete. Výjimkou je snad jen ostrov Santiago s první evropskou kolonií v tropických vodách, městem Cidade Velha, kde se památkáři snaží zachránit původní stavby a architektonické rozvržení. Ve městě Praia tu navíc funguje fascinující muzeum dokumentující historii a osud lodních vraků rozesetých podél ostrovů, která zaujme jak dospělé, tak děti.