Ostrov Santiago

Nejživější, největší a nejpočetnější ostrov Kapverdského souostroví, to je Santiago. Ze zhruba půl milionu kapverdských obyvatel tu žije téměř polovina, což je úctyhodných 250 000 obyvatel na 991 km2. Většina z nich se zdržuje v hlavním městě Praia, které je zároveň metropolí celého souostroví, část ale obydlela i hory a úrodná údolí, kde se díky četným srážkám poměrně dobře daří zemědělství. Na pobřeží a v nižších částech ostrova panují spíše sušší podmínky, zato tu jsou krásné pláže, které lákají většinu turistů - asi nejhezčí dvě jsou Tarrafal a Sao Francisco.

Na většině z Kapverdských ostrovů najdete jen málo historických památek, nebo skoro žádné. Sice to místy vypadá, jako by se tu zastavil čas, ale spíše než architektura se tu chrání ohrožená příroda. Santiago je ale světlou výjimkou. A není divu. Vždyť právě tady vyrostla první evropská kolonie v tropech a souvislé osídlení tu trvá už déle než pět set let. Cidade Velha, první město založené Evropany v této oblasti, má tak velký historický a kulturní význam, že bylo roku 2009 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Moc toho z něj sice nezbylo, ale památkáři se všemi silami snaží dát ho zase do původního stavu. Už teď se můžete podívat na ruiny dvou kostelů, zbytky královské pevnosti nebo na náměstí s pranýřem, který tu místní obyvatelé nechali, aby jim připomínal jejich původ a těžké roky otroctví.

Kromě Cidade Velha míří většina návštěvníků do hlavního města Praia. Je to kulturní i obchodní centrum země, místy si tu ani nepřipadáte jako v Africe. Jinak má ale většinu atributů klasických afrických měst. Je hlučné, barevné, s typickými vůněmi a zvuky, horkem a pouličními zloději, na které je třeba si dávat pozor. Největší atmosféru má staré centrum města, zvané Plateau. V něm se mísí africké a středomořské vlivy, najdete tu nespočet obchůdků se vším možným, seženete kapverdskou literaturu a hudbu, můžete navštívit muzeum a galerii, podívat se na prezidentský palác, projít staré náměstí s katolickým kostelem… Zkrátka nebude vám stačit ani celý den, abyste v Praie poznali všechno zajímavé.

Nejen hlavním městem živ je ale návštěvník ostrova, a tak se určitě vyplatí vydat se také do vnitrozemí. Pěší túry z Serra Malagueta k Tarrafalu, z Ribeira Principal na východní pobřeží nebo výšlapy na nejvyšší vrchol Pico do Santo António s výškou 1392 m.n.m. vám poskytnou nezapomenutelné výhledy. Za návštěvu ale rozhodně stojí také pláže, kde se můžete nejen opalovat, ale také se tu věnovat rybaření, potápění nebo surfování.

Pokud si chcete užít trochu nefalšované kapverdské kultury, naplánujte si svůj výlet na letní měsíce. Už v květnu se Praie koná velký hudební festival Gamboa, na který se sjíždějí tisíce hudebníků a milovníků hudby. V červnu a srpnu pak návštěvníky čeká další velká událost - procesí tabanka. Tato slavnost trvá kolem dvou týdnů a připomíná historii zejména chudých obyvatel Santiaga. První den slavností je “zlodějem” ukradena relikvie z chrámu. Následně je hledána, “král”, “královna”, “královská garda” i “příslušníci dvora” pátrají po zloději, kterého nakonec naleznou a on jim ukáže, kam relikvii ukryl. Znovunalezení relikvie se samozřejmě nese ve znamení zpěvu, tance a radosti, ostatně stejně jako celý zbytek svátku tabanka. Pokud tedy chcete vidět, jak se obyvatelé Santiaga baví a jak to vypadá v ulicích hlavního města během těchto procesí, vyrazte na ostrov v létě. Navíc pokud tu budete ještě 15. srpna, uvidíte další velkou slavnost - svátek Nossa Senhora da Graca, který se koná na počest patronky hlavního města.

 
Získejte průvodce po Kapverdách ZDARMA!

Více než 30 stran plných důležitých informací, map a doporučení pro cestu na Kapverdské ostrovy. Vložte své jméno a email, na který Vám průvodce zašleme.

Průvodce po Kapverdách



Vaše informace jsou v bezpečí. Nemáme rádi spam. Je také možné se kdykoli odhlásit. Přečtěte si informace o ochraně údajů a kontakty.

Martin Šindler, Copyright 2013 - 2014, Explode, s.r.o.